Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Legnicą - wielka rekonstrukcja!

Mateusz Różański
Bitwa pod Legnicą - tak było przed rokiem!
Bitwa pod Legnicą - tak było przed rokiem!
Bitwa pod Legnicą - wielka rekonstrukcja! Organizatorem imprezy pod nazwą „Legnickie Pole 1241 – tu można stracić głowę” jest Gmina Legnickie Pole oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu. Jednak tego przedsięwzięcia nie da się zrealizować tylko własnymi siłami i bardzo mocno wspierają nas Bractwa Rycerstwa Śląskiego, pasjonaci historii, wolontariusze z terenu gminy, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz pozostałe jednostki gminne.

Bitwa pod Legnicą - wielka rekonstrukcja!

Honorowy patronat nad naszą imprezą objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Starosta Powiatu Legnickiego Janina Mazur oraz Prezydent Miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Tegoroczna edycja imprezy zaplanowana jest w dniach 5/6 maja 2017 r. Rozpoczynamy w piątek o godz. 17.00 w Filii Muzeum Miedzi w Legnickim Polu, gdzie dzięki uprzejmości dyrektora Andrzeja Niedzielenko będzie prezentowana nowa ekspozycja muzeum. Wygłoszony zostanie wykład dr Jana Rogala, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Imperium Mongolskie – fakty i mity”. Wieczór zaś zakończy koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu chóru kameralnego „Axion” pod dyrekcją Jarosława Lewków.

Dzień drugi, czyli 6 maja zawiera bogaty program, który rozdzielamy na trzy miejsca prezentacji a mianowicie: obóz, plac przed bazyliką i Jar Gniewomierski.

Od godziny 10.00 na terenie obozu rozpoczynają się pokazy: walk rycerskich, łucznicze i łucznictwa konnego oraz turniej na broń wszelaką. Będzie można zobaczyć obóz wojsk wschodnich i zachodnich, przygotowania do bitwy oraz podejrzeć XIII wieczną codzienność.

Od godziny 12.00 rusza ulica handlowa, kramy, stanowiska warsztatowe i rzemieślnicze, dla dzieci przewidziano gry i zabawy plebejskie. Muzycznie klimat będą tworzyć zespoły Javaryna, Castel Dreams i Roderyk. Teatr Trójkąt z Zielonej Góry przedstawi sztukę pt. „Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza”. Dodatkowymi atrakcjami będą również dwie widowiskowe prezentacje teatrów ognia, które odbędą się po zmroku.

Do Jaru Gniewomierskiego zapraszamy już od godziny 16.00 Przez godzinę będą się tam odbywać pokazy konne min. dżygitówka, pokazy łucznictwa konnego, starcia konnych rycerzy. Będzie można zobaczyć kilkadziesiąt koni, których dosiadają wykwalifikowani jeźdźcy mający doświadczenie w wielu pokazach, zawodach i filmach. O godzinie 17.00 zacznie się inscenizacja bitwy z 1241 roku. Wyruszą przeciw sobie wojska mongolskie i książęce. Wśród odtwórców będą przedstawiciele bractw Rycerstwa Śląskiego, członkowie grup koczowniczych z Polski, Węgier i Czech oraz mieszkańcy gminy Legnickie Pole. Wolontariusze, którzy zgłosili się do tegorocznej edycji imprezy w czasie inscenizacji będą statystować jako łucznicy, wiejska gawiedź oraz odtwórcy mniejszych ról. Pomoc wolontariuszy jest bardzo istotna bowiem wspomagają oni organizatorów na każdym etapie przygotowań, w czasie warsztatów krawieckich, gdzie powstawały tuniki, kaptury, chałaty, giezła, i inne elementy XIII wiecznej odzieży. Podczas warsztatów z przygotowania uzbrojenia na których wykonywano tarcze, nakrycia głowy i przygotowywano łuki. Dzieci z sekcji plastyczno – ceramicznej odtwarzają średniowieczne naczynia, wspomaga nas w tym również pracownia ceramiczna z Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu. Okoliczni gospodarze zadbają o pożywienie dla koni, inne osoby pomagają w wykonaniu elementów ogrodzeń, specjalnych palenisk lub sprzętów, które są niezbędne do zorganizowania zabaw rycerskich. Wszyscy są bardzo zaangażowani w przygotowania, a przed nami jest jeszcze bardzo dużo pracy. Jesteśmy przekonani, że trud i zaangażowanie tych wszystkich osób oraz

Państwa aktywne uczestnictwo zaowocuje pięknym spotkaniem z historią i będzie najlepszą promocją Legnickiego Pola. Wszak nie każda miejscowość może poszczycić się muzeum, bazyliką i tak ważna datą w historii, (choć niestety dla nas zakończoną klęską), którą można upamiętnić.

Impreza ta nie mogłaby się odbyć bez wsparcia sponsorów i zaprzyjaźnionych z gminą Legnickie Pole i GOKiS firm, są to: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Lidl Polska Sklepy Spożywcze sp. z o.o. sp. k., Polski Komfort, Agmar, Lerka Sp. z o.o. Gospodarstwo rolne, Motel Dworek, DRG-Agro Group, Zakład Produkcyjno-Usługowy Jerzego Mosica, Koncept Witold Malinka Ireneusz Kozłowski Sp. J.

Jeśli nie mają państwo jeszcze planów 5/6 maja 2017 r. serdecznie zapraszamy do Legnickiego Pola. W załączeniu program imprezy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto