reklama

Program Zjednoczonej Lewicy. Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

Akcja specjalna KKW Zjednoczona Lewica Zaktualizowano 
Zjednoczona Lewica
Przed nami wybory parlamentarne. Zapoznajcie się z założeniami programowymi Zjednoczonej Lewicy, dotyczącymi rolnictwa.

Program Zjednoczonej Lewicy:

Członkostwo w Unii Europejskiej otworzyło przed polskim rolnictwem niespotykane wcześniej szanse. Niestety nie są one w pełnie wykorzystywane. Jednocześnie rosyjskie embargo podcięło skrzydła wielu rodzimym producentom. Państwo musi prowadzić mądrą politykę, która pozwoli w pełni wykorzystać szanse związane z członkostwem w UE. Z drugiej strony w polityce wschodniej państwo musi uwzględniać interes polskich producentów rolnych.

KLIKNIJ W LINK, ŻEBY PRZEJŚĆ DO SERWISU ZJEDNOCZONA LEWICA

Przeznaczenie rezerwy budżetowej na rekompensaty dla rolników i sadowników dotkniętych embargiem Federacji Rosyjskiej. Unijne rekompensaty pokryły znikomą część strat poniesionych przez polskich rolników na skutek rosyjskiego embarga. W tej sytuacji rolnicy powinni otrzymać rekompensaty z budżetu państwa. Państwo powinno uruchomić również nową transzę kredytów preferencyjnych dla rolników i sadowników.

Wsparcie dla rozwoju gospodarstw ekologicznych. W Polsce jest stosunkowo dużo niewielkich, kilkuhektarowych gospodarstw rodzinnych, dla których rolnictwo ekologiczne mogłoby stać się szansą na przetrwanie i rozwój. Należy stworzyć przepisy wspierające działanie takich gospodarstw i wzmacniające ich pozycję na rynku.

Rozwój rolnictwa wspieranego przez społeczność, czyli alternatywnego systemu dystrybucji żywności, w którym konsumenci nabywają produkty rolne bezpośrednio od rolników. Rolnictwo wspierane przez społeczność umożliwia produkowanie dobrej jakościowo żywności na potrzeby lokalnej społeczności i zakłada bliską współpracę między rolnikami i nabywcami.

Wzmacnia w ten sposób lokalne więzi społeczne, a dzięki skróceniu łańcucha dystrybucji żywności pozwala lepiej chronić środowisko naturalne, poprawia dochodowość produkcji rolnej w niewielkich gospodarstwach, a konsumentom umożliwia nabywanie produktów wysokiej akości po przystępnych cenach.

Zachęty dla rolników z gospodarstw towarowych do przechodzenia do ogólnego systemu podatkowego. Rolnicy będą mogli korzystać z odliczenia kosztów uzyskania przychodu i rozliczać podatek VAT. Państwo powinno zachęcać do prowadzenia rachunkowości w rolnictwie, co zwiększy efektywność produkcji rolnej.

Podniesienie rent i emerytur z KRUS o 200 zł.

Uszczelnienie KRUS. System KRUS powinien zostać zreformowany, aby wyeliminować z niego osoby, które faktycznie nie są rolnikami. Rolnicy płacący podatek dochodowy powinni być ubezpieczeni w ZUS Połączenie Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Najwyższy czas na reformę instytucjonalną agencji zajmujących się polityką rolną. Zatrudnienie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynosi blisko 10 tys. osób. Agencja Rynku Rolnego zatrudnia ok. 1,3 tys. pracowników. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tych agencji. Przyniesie to wymierne oszczędności, między innymi dzięki redukcji etatów (szczególnie na stanowiskach kierowniczych).

Rozsądne gospodarowanie państwową ziemią, zapobieganie spekulacjom i wprowadzenie przepisów regulujących obrót ziemią i uniemożliwiające jej niekontrolowany wykup przez podmioty zagraniczne. Agencja Nieruchomości Rolnych powinna prowadzić politykę oddawania ziemi rolnikom i spółdzielniom rolnym w długoletnią dzierżawę, aby wzmocnić polski potencjał produkcyjny.

Utworzenie jednej agencji bezpieczeństwa żywności – jedna instytucja w miejsce pięciu. Proponujemy także połączenie inspekcji dbających o bezpieczeństwo żywności. Obecnie kontrolami w tym obszarze zajmuje się pięć państwowych inspekcji, tj. Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, które podlegają Ministrowi Rolnictwa, a także Inspekcja Handlowa, będąca w strukturach UOKiK oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna podległa Ministrowi Zdrowia.

Przywrócenie rent strukturalnych. Jest to narządzie sprzyjające poprawie struktury agrarnej. Dopełnieniem rent strukturalnych powinno być wsparcie dla młodych rolników chcących rozwijać produkcję w swoich gospodarstwach.

Powszechny system ubezpieczeń rolnych. Stworzenie rzeczywiście powszechnego systemu ubezpieczeń produkcji rolnej od wszelkiego ryzyka, wspieranego dopłatami z budżetu państwa. Przeznaczenie środków z polityki spójności i na poprawę jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich.

Środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich służą rozwojowi infrastruktury transportowej, edukacyjnej, zdrowotnej, kulturalnej i sportowej na obszarach wiejskich. Do 2020 roku na ten cel powinny zostać przeznaczone również środki z polityki spójności.

Cały program znajdziecie na stronie Zjednoczonej Lewicy.

Zobaczcie spot Zjednoczonej Lewicy

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3