Spis treści
Najnowsze odkrycie w Zamku Świny - pomieszczenia zamknięte przez stulecia!
- Podczas badań archeologicznych prowadzonych aktualnie na Zamku Świny, znajdującego się w odległości zaledwie 4 kilometrów od Bolkowa, odnaleziono nieznane dotąd pomieszczenie. Badania prowadzone były na terenie tzw. zamku średniego, powstałego na przełomie XV-XVI wieku - mówi Natalia Socha specjalista ds. marketingu
Zamek Świny Sp. z o.o.
Zamek Świny od dwóch lat jest miejscem szeroko zakrojonych prac rewitalizacyjnych realizowanych przez Zamek Świny Sp. z o.o., której celem jest przywrócenie mu dawnej świetności. Obecne prace dotyczą jego piwnic.
- Odkryte pomieszczenie to znakomicie zachowana piwnica o wymiarach około 4,55 x 5,50 m, która powstała wraz z domem zamku średniego, zapewne u schyłku średniowiecza. Jej ściany częściowo wykuto w skale, a częściowo wzniesiono je z miejscowego kamienia - opowiada Socha.
Jak widać na pierwszych udostępnionych z prac zdjęć pomieszczenie ma kolebkowe sklepienie zbudowane z łupków zieleńcowych, co zdaniem badaczy jest interesujące gdyż przy budowie nie używano w zaprawy wapiennej używanej powszechnie w epoce, z której pomieszczenie pochodzi. Mury wzmacniano gliną.

na zdjęciu: Tomasz Olszacki - archeologUżyczone przez Zamek Świny Sp. z o.o.
- Co najmniej od 200 lat nikt do tej piwnicy nie zaglądał. Odkrycie kompletnie zachowanego, nieznanego zamkowego wnętrza kryjącego ponadto wiele interesujących szczegółów architektonicznych to absolutna rzadkość - komentują podkreślający wagę odkrycia pracujący tu archeolodzy Tomasz Olszacki we współpracy z Jakubem Sobko i Szymonem Ważyńskim oraz badaczami architektury Małgorzatą Chorowską i Piotrem Błoniewskim. Ten ostatni przeprowadził kompleksową inwentaryzację piwnicy.
Tajemnicza piwnica w Zamku Świny. Co tam odnaleziono?
Jak informują przedstawiciele zamku, we wschodnim boku piwnicy znajduje się zawalony korytarz ze schodami, o którym wiedziano już po wcześniejszych badaniach. Korytarz ten uważano za jedyne wejściem do tego nowoodkrytego wnętrza. Korytarz wiedzie do piwnic z dziedzińca.
- W tym samym boku znalazło się także wąskie szybowe okienko położone pod samym sklepieniem oraz wnęka doświetlająca, w której stawiano niegdyś kaganek. Do boku wschodniego w 1. połowie XVII wieku dostawiono fundament komina - wylicza specjalista ds. marketingu Zamek Świny Sp. z o.o..
Wewnątrz piwnicy odnaleziono m.in.:
- dwa detale architektoniczne – fragmenty kamieniarskich opraw,
- oraz ceramikę naczyniową, w tym kamionkę uważaną za dobro luksusowe. Badacze datowali ją na XVII wiek.
Jak informują przedstawiciele zamku, wstępna analiza tych znalezisk uzupełniona o wiedzę ekspertów badających dzieje zamku pozwoliła na wysunięcie hipotezy, iż piwnica ta mogła być nieużytkowana od około połowy XVIII wieku.

Zamek Świny - jak tu dotrzeć - mapa
Zamek Świny otwiera się na turystów - jak tu dojechać i co można zwiedzić
Położona niedaleko Bolkowa warownia uważana jest za jeden z najciekawszych dolnośląskich zamków. XII-wieczny zamek obronny w późniejszych wiekach pełnił funkcje mieszkalne. Należał do dóbr książęcych, a następnie do możnego śląskiego rodu Świnków (niem. Schweinichen). Dobra okoliczne wraz z zamkiem wielokrotnie zmieniały właścicieli, w końcu na początku lat 90. XX wieku od gminy odkupił je prywatny inwestor, po ponad dekadzie kolejny, jednak dopiero w ostatnich latach dzięki zaangażowaniu spółki widoczne są tu zmiany. Trwają też prace rewitalizacyjne i konserwatorskie, których przejawem są najnowsze eksploracje.
- Już teraz większa część obiektu jest otwarta dla turystów. Zwiedzać też można wystawy czasowe dotyczące dziejów Świn i innych okolicznych zamków oraz ekspozycję poświęconą… historii latryn, mieszczącą się przy odnowionej zamkowej latrynie z XVII stulecia - zachęca Natalia Socha.
Godziny otwarcia zamku:
poniedziałek – czwartek 10:00 – 18:00
piątek – sobota 10:00- 19:00
niedziela 10:00 – 17:00
Cennik biletów 2023:
normalny: 16,00 zł
ulgowy: 12,00 zł
grupowy (min. 10 osób): 12,00 zł
Dzieci do lat 4 – bezpłatnie
Niespodziewane odkrycie w Zamku Świny na Dolnym Śląsku. Zbad...

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?