Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jodła, sosna czy świerk? Te choinki różnią się wyglądem i trwałością. Sprawdź, jakie drzewko wybrać, żeby nie gubiło igieł

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Decydując się na żywą choinkę, musimy wybrać gatunek drzewa. Do najbardziej popularnych należą świerki, jodły i sosny.
Decydując się na żywą choinkę, musimy wybrać gatunek drzewa. Do najbardziej popularnych należą świerki, jodły i sosny. pixabay.com
Jako bożonarodzeniowe choinki najczęściej sprzedaje się świerki, jodły i sosny. Wszystkie są zielone zimą, ale między nimi występują spore różnice. W dodatku te drzewa mają różne odmiany, różniące się np. odcieniem igieł. Mają też różną trwałość, zapach, a także tendencję do gubienia igieł. Podpowiadamy, jak wybrać żywą choinkę, żeby była trwała i jak o nią zadbać, by nie gubiła igieł.

Spis treści

Jodła, sosna i świerk to najpopularniejsze choinki w polskich domach. W naturalnych warunkach rosną nawet do 50 metrów wysokości. Te, które sprowadzamy do domu na święta Bożego Narodzenia, z reguły nie przekraczają 2 metrów wysokości. Te w lasach żyją niekiedy po kilkaset lat. A nasze, w warunkach domowych – maksymalnie miesiąc.

Jodła jako choinka. Jak wygląda to drzewko?

Pokrój drzewa jest najczęściej strzelisty. – Jodła ma pojedyncze igły o przeciętnej długości od 2 do 4 centymetrów – tłumaczy Jarosław Mikietyński, wieloletni ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a obecnie Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych IHAR-PIB. – Igły jodły są z wierzchu zielone, a patrząc od spodu – srebrnoszare. Te igły nie kłują. Kora jodły ma popielaty odcień. Jej szyszki są podłużne i sterczą do góry niczym ramiona w świeczniku. Drzewko pachnie – i to delikatnie (owocowo-cytrusową wonią) – dopiero wtedy, gdy się je poruszy. Zaletą jodły jest to, że jej igły nie opadają (albo robią to w niewielkim stopniu), tylko zasychają na gałązkach. Krótko mówiąc – ta choinka nie śmieci.

Sosna na Boże Narodzenie

Choinka ta ma długie, bo 5-, a nawet 6-centymetrowe, kłujące igły w zielonym, ewentualnie niebieskozielonym kolorze. – Te igły nie są pojedyncze. Najczęściej spotykane są sosny 2-igielne, mianowicie z jednej zawiązki wystają po dwie igły. Wyjątek stanowi sosna wejmutka, u której w jednym tzw. pęczku znajduje się pięć igieł – podkreśla Mikietyński. – Szyszki sosny są przeważnie owalne lub okrągłe, usadowione wokół gałązki. Duża sosna ma nieregularną koronę, a jej brązowa albo brunatno-brązowa kora się łuszczy. Sosna zaczyna pachnieć, gdy poruszymy jej gałązkami.

Świerk na świąteczną choinkę

Świerk ma stożkowaty pokrój, chociaż z daleka można go pomylić z jodłą. – Jego kłujące pojedyncze igły mają odcień jasnej zieleni i są nieco krótsze od igieł jodły. W przypadku świerka mierzą one od 1 do 2 centymetrów – kontynuuje nasz rozmówca. – Szyszki na świerku są podłużne, zwisają, niczym sople lodu, a kora jest brązowa. Świerk, nawet gdy go nie dotykamy, intensywnie pachnie żywicą.
Mikietyński podkreśla: – Kupowane na Wigilię choinki zwykle nie mają szyszek, ponieważ te pojawiają się na starszych drzewach, a oferowane klientom drzewa iglaste mają przeważnie nie więcej niż 3-4 lata.

Czy warto kupić choinkę żywą w doniczce?

Jeśli decydujemy się na zakup żywej choinki, wybierzmy tę w doniczce, ukorzenioną. – Przy wyborze drzewka trzeba jednak uważać, ponieważ niektórzy sprzedawcy oferują ścięte choinki, które wsadzają do donicy z ziemią i wystawiają na sprzedaż jako ukorzenione – przestrzega Jarosław Mikietyński. – Czasem już po około tygodniu od zakupu drzewko tak marnie wygląda, że trzeba je wyrzucić.

Można za to sprawdzić, czy upatrzona przez nas choinka w donicy rzeczywiście ma korzenie. Wystarczy podnieść drzewko i powinno być widać korzenie. Warto też zwrócić uwagę na igły: jeśli robią się brązowe albo opadają, odłóżmy taki zakup.

Uważajmy na tak "przygotowane" choinki. Drzewko, które nie rosło w donicy, ale zostało do niej włożone po przycięciu korzeni, nie będzie
Uważajmy na tak "przygotowane" choinki. Drzewko, które nie rosło w donicy, ale zostało do niej włożone po przycięciu korzeni, nie będzie bardzo trwałe, ani nie przyjmie się w ogrodzie. Fot. Katarzyna Laszczak

Jak dbać o świąteczną choinkę w domu?

Regularne podlewanie świątecznego drzewka, tego ukorzenionego, również ma znaczenie. Można ponadto zastosować specjalne preparaty, często proekologiczne. Dolewając je czy dosypując do wody, którą zamierzamy podlać choinkę, sprawią, że choinka będzie cieszyła wyglądem jeszcze w lutym. Te środki mają jeszcze jedną zaletę: pomagają choince ukorzenić się. Takie drzewko będzie można potem zasadzić w ogrodzie.

Gdy kupujemy ciętą choinkę, bez korzeni, powinny sprawdzić, jak wygląda odcięta część pnia. Jeżeli jest jasna i ma kropelki żywicy, to znaki, że drzewko jest świeżo ścięte. Życie ściętego drzewa, bez korzeni, jest i tak o wiele krótsze. – Najmniej trwały jest świerk, który już po tygodniu od ścięcia zaczyna marnieć – dodaje ogrodnik. – Jodła pozbawiona korzeni powinna ładnie się prezentować przez około 3-4 tygodnie. Najtrwalsza powinna być sosna. Nawet ponad miesiąc będzie zdobiła dom. Bywa natomiast, że to jodła wytrzymuje w mieszkaniu ponad 1,5 miesiąca. Trwałość drzewka iglastego zależy w dużej mierze od tego, z jakiej szkółki ono pochodzi i w jakich warunkach teraz jest.

Tego możesz nie wiedzieć o choince

Choinki, w szczególności sosna, zapewniają aromaterapię w wydaniu domowym. Jej obecność powoduje, że giną występujące w powietrzu bakterie chorobotwórcze oraz wirusy. Dzięki temu domownikom lżej się oddycha.

Polecjaka Google News - RegioDom

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jodła, sosna czy świerk? Te choinki różnią się wyglądem i trwałością. Sprawdź, jakie drzewko wybrać, żeby nie gubiło igieł - RegioDom.pl

Wróć na bolkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto