MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewo Roku 2024. Cztery wyjątkowe drzewa rosnące na Dolnym Śląsku walczą o tytuł

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Targoszyn (gm. Mściwojów, woj. dolnośląskie)
Pokaż na mapie

Platan klonolistny (Platanus acerifolia), wiek ponad 300 lat, wys. 20 m, obwód 1035 cm, pomnik przyrody
Targoszyn (gm. Mściwojów, woj. dolnośląskie) Pokaż na mapie Platan klonolistny (Platanus acerifolia), wiek ponad 300 lat, wys. 20 m, obwód 1035 cm, pomnik przyrody drzeworoku.pl
Buk, platan, dąb i jesion z Dolnego Śląska walczą o tytuł Drzewa Roku 2024 w konkursie organizowanym od 13 lat przez Klub Gaja. Głosowanie trwa do końca czerwca. Poniżej przeczytajcie więcej o tych wyjątkowych drzewach, a galerii obejrzyjcie zdjęcia.

Konkurs Drzewo Roku od 2011 roku ogłaszany jest przez organizację ekologiczną Klub Gaja. Ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody i jej najbardziej dostojnych przedstawicieli - drzew.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi - opisują organizatorzy.

Zwycięzca konkursu co roku reprezentuje Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year. W poprzedniej edycji Europejskim Drzewem Roku został Buk "Serce Ogrodu" w Arboretum Wojsławice.

Wyjątkowe drzewa do konkursu mogą zgłaszać osoby indywidualne, placówki edukacyjne, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne oraz regionalne i lokalne wspólnoty mieszkańców.

O tytuł Drzewa Roku walczy 16 drzew z całej Polski. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów. Głosować można do 30 czerwca na stronie: drzeworoku.pl

Nominacje do tytułu Drzewo Roku 2024 z Dolnego Śląska:

  • Serce Wzgórz Dalkowskich
    Dalkowski buk purpurowy rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu, aktualnie remontowanym. Nazywany jest „Sercem Wzgórz” z trzech powodów. Po pierwsze pod kątem geograficznym znajduje się w centralnej części Wzgórz Dalkowskich. Po drugie jego kolor – intensywnie czerwony – przypomina symboliczny kolor serca. Po trzecie jest on centrum życia mikroregionu. Odbywają się pod nim różnorodne wydarzenia, a także cykliczne warsztaty z hortiterapii i sylwoterapii. Wielokrotnie odbywały się tu msze plenerowe, nabożeństwa majowe i ceremonie ślubne. W 2023 roku pod bukiem odbyły się 4 spotkania czytelnicze, podczas których odczytano wpisy pamiętnika córki właścicieli pałacu w Dalkowie sprzed 200 lat. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami. Buk jest znany wśród lokalnych fotografów i artystów – nagrano tu teledysk i organizowano koncerty plenerowe.
    Dalków (gm. Gaworzyce, woj. dolnośląskie)
    Zgłoszone przez Fundację na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi
  • Dąb Henryk
    To majestatyczne drzewo od najmłodszych lat towarzyszy Jakubowi. Jest świadkiem jego dzieciństwa i celem rodzinnych spacerów. Mimo upływu lat, wspaniale prezentuje się o każdej porze roku. „Henryk wygląda jak dolnośląski siłacz ze starannie wyrzeźbionymi muskułami. Patrząc na niego ma się wrażenie jakby drzewo chciało nas uściskać. Trochę inne są te wrażenia o zmierzchu. Wtedy Henryk wygląda jak postać ze strasznego horroru o goniących ludzi drzewach. Pewnie nie jest najsłynniejszym drzewem w Polsce, ale może dzięki mojej prezentacji, ktoś się dowie o jego istnieniu i przyjedzie Henryka odwiedzić i podziwiać. To piękne, mocne drzewo. Chociaż stoi na uboczu małej wsi, jest dla mnie najwspanialszy. Jest moim Drzewem Roku. Każdego roku” – pisze w zgłoszeniu Jakub.
    Wesółka (gm. Twardogóra, woj. dolnośląskie)
    Zgłoszony przez Jakuba Włodarczyka z kl. VII b, SP nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze
  • Jesion Bolko
    Bolko jest powszechnie znanym drzewem, umieszczanym na niemal każdej mapie turystycznej. Rośnie przy schronisku górskim PTTK „Pod Muflonem”, gdzie spotykają się trzy szlaki turystyczne. Należy do tzw. „zapomnianych pomników przyrody”, które w przeszłości były objęte ochroną, ale wskutek zawirowań prawnych zniknęły z oficjalnych list. Został posadzony kilkanaście lat po wybudowaniu pierwszego schroniska na Ptasiej Górze, w 1866 roku. Jest niemym świadkiem wielu wydarzeń, takich jak pożar pierwszego schroniska (w 1959 roku), odbudowy i rozbudowy schroniska (w 1964 roku). Jego nazwa upamiętnia Bolesława Jaśkiewicza – wieloletniego przewodnika górskiego oraz działacza PTTK. Bolesław jako jeden z dwóch przewodników sudeckich został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Surowy klimat górski wpłynął na niepowtarzalny charakter drzewa. W dolnej części rozgałęzia się ono na dwa potężne konary, a ich pień jest pełen wypukłości i rakowatych narośli.
    Duszniki Zdrój (woj. dolnośląskie)
    Zgłoszony przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku
  • Platan Miłości
    Platan Miłości rośnie od blisko 320 lat w Targoszynie na Dolnym Śląsku. Legenda głosi, że został posadzony na znak miłości Anny, córki kowala z Targoszyna i Caspara, syna sadowników z Niedaszowa, który podarował dziewczynie sadzonkę zamiast pierścionka zaręczynowego. Istnieje również inna legenda miłosna, która łączy platan z osobami słynnego Czerwonego Barona, Manfreda von Richthofena, asa myśliwski z czasów I wojny światowej i pewnej 20-letniej Polki Marysieńki, która często bywała w Targoszynie. Ogromny platan to ozdoba tutejszego zespołu pałacowo-parkowego. Twórcą parku jest znany niemiecki architekt krajobrazu Eduard Petzold, który osnuł swoje dzieło wokół rosnącego już tutaj platana. Park jest miejscem spacerów mieszkańców wsi, zabaw ich dzieci, a także ośrodkiem integracji. Furtka do niego jest zawsze otwarta, tak aby każdy, kto chce pospacerować wśród drzew, ukryć się w ich cieniu, pomedytować, posłuchać ich szumu albo wyznać komuś miłość pod platanem, mógł tu zawsze wejść.
    Targoszyn (gm. Mściwojów, woj. dolnośląskie)
    Zgłoszony przez Fundację Marysieńka

Zobaczcie zdjęcia:

Targoszyn (gm. Mściwojów, woj. dolnośląskie)
Pokaż na mapie

Platan klonolistny (Platanus acerifolia), wiek ponad 300 lat, wys. 20 m, obwód 1035 cm, pomnik przyrody

Drzewo Roku 2024. Cztery wyjątkowe drzewa rosnące na Dolnym ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drzewo Roku 2024. Cztery wyjątkowe drzewa rosnące na Dolnym Śląsku walczą o tytuł - Legnica Nasze Miasto

Wróć na bolkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto