Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe świnki już na świecie. Mama i dzieciaczki czują się doskonale

Ewa Chojna
Małe świnki już na świecie. Mama i dzieciaczki czują się doskonale
Małe świnki już na świecie. Mama i dzieciaczki czują się doskonale CEP Lubin
Małe świnki już na świecie. Mama i dzieciaczki czują się doskonale. W niedzielę 24 czerwca na świecie pojawiły się maleńkie świnki maskowe.

Małe świnki już na świecie. Mama i dzieciaczki czują się doskonale

Maluchów urodziło się 11 i wszystkie mają się dobrze. Na razie przebywają w budynku, gdzie pozostaną jeszcze przez kilka dni. Mama Słoninka i tato Arnold - rodzice maluchów - także czują się dobrze!

Świnia maskowa wyhodowana została w Chinach, a dokładnie w części południowo-wschodniej, niedaleko Jeziora Taj, wokół którego powstało kilka odmian różniących się wyglądem. Z tego względu nazywana jest również świnią Tajhu co w języku chińskim znaczy dosłownie Jezioro Taj. Nazywana jest także Meishan, ponieważ najpopularniejszą w Europie odmianą jest ta pochodząca z regionu Meishan.

Uznana została za najstarszą rasę świni domowej na świecie, w niezmienionej formie liczy 400 lat, pochodzi od dzika azjatyckiego. Świnie maskowe charakteryzuje ciemne ubarwienie, które stanowi ochronę przed promieniowaniem UV, zwisające długie uszy, duża głowa oraz silnie pofałdowana skóra na pysku. Jest to gatunek o nieprzeciętnej urodzie i inteligencji spośród trzody chlewnej, wzbudzający duże i pozytywne emocje wśród zwiedzających. Bardzo przywiązują się do opiekuna, są bardzo łagodne i stanowią idealne towarzystwo dla dzieci.

Zyskuje coraz większe grono sympatyków, trzymana bywa jako zwierzę domowe w wielu miejscach na świecie. Ciekawostką jest fakt, że reagują na ludzki głos, dlatego można je nauczyć niektórych zachowań. Jest jedną z najplenniejszych ras, w jednym miocie potrafi mieć nawet 18 prosiąt. Dojrzałość płciową osiągają już w 3 miesiącu życia, a ciąża trwa 115 dni. Masa dorosłych osobników waha się od 50 do 100 kg, natomiast wysokość w kłębie wynosi około 57 cm. Odżywiają się praktycznie wszystkim: jęczmieniem, otrębami ryżowymi, odpadkami kuchennymi, trawami, chwastami, wodorostami i roślinnością bagienną. W Europie najczęściej karmione są śrutem jęczmiennym, trawami, chwastami czy specjalnie przygotowanym granulatem. W mniejszych ilościach można podawać również buraki, parowane ziemniaki, warzywa, owoce, odpady spożywcze i kiszonki, jednak przez taki pokarm świnie te łatwo się zatuczają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bolkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto